News: News for the 2024 Race Season

Registration is

Open

2023 Standings

Runners must run in at least 4 races to qualify for the Bucks 5k Series overall Championship. Your best 4 finishes (by points) will determine your total series points.

Race Legend
  • Race 1: Blaze of Glory 5K

  • Race 2: Be Kind 5K

  • Race 3: Bookin' For Lookin' 5K

  • Race 4: Bucks Strong 5K

  • Race 5: Doylestown 5K Race

  • Race 6: Chalfont Challenge 5K

  • Race 7: Break-Fast 5K

  • Race 8: Break-Fast 10K

Womens Overall

NameHometownGenderAgeRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Total
Kellie ShimerRichlandtown, PAF3915151515102010065*
Megan Lysek-hagyPerkasie, PAF190002020020060
Stephanie SavastanoPerkasie, PAF431020751515057*
Hannah BorishBerwyn, PAF260200101500045
Tracey SawyerDoylestown, PAF43107105207034*
Isha AwasthiFurlong, PAF1151731103025*
Nora RittingPerkasie, PAF1820000000020
Deanna OtrantoPipersville, PAF4071000000017

Womens Age Graded Masters

NameHometownGenderAgeRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Total
Gert FreasChalfont, PAF6320002015200075*
Stephanie SavastanoPerkasie, PAF4310201051020060*
Ann KrisherDoylestown, PAF551515007150052*
Susan Lee-MillerDoylestown, PAF55105150271037*
Valerie MaugleFountainville, PAF6652107107029*
Tracey SawyerDoylestown, PAF4331751010025*
Anabelle BroadbentPerkasie, PAF5500015350023
Judy DixonDoylestown, PAF6307000015022
Lorraine JasperBirchrunville, PAF6102000000020
Nancy SmithNew Britain, PAF6600002000020

Mens Overall

NameHometownGenderAgeRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Total
Dan KleinChalfont, PAM452002015101502075*
Matthew BrownPerkasie, PAM33151002071001560*
Tyler TomlinsonDoylestown, PAM14715001510038*
Carson WileyPipersville, PAM20000020010030
Joshua IzewskiDoylestown, PAM3202000000020
Stephen HecklerLansdale, PAM1500000200020
Andrew Van HoogenstynNewtown, PAM3900000020020
David NolanChalfont, PAM3100000701017
William ShimerRichlandtown, PAM390703150116*
Alex HiznayPhiladelphia, PAM2800000015015
Chris AllbrookSouthampton, PAM3100150000015

Mens Age Graded Masters

NameHometownGenderAgeRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Total
Dan KleinChalfont, PAM452002015202001080*
Bob BolandWarrington, PAM67152002015010070*
Keith MoultonPrinceton, NJM5610101510101515055*
Eric FolkinsFurlong, PAM5500103707027*
Stephen RobinsonNarberth, PAM6000000020020
Johnny King-MarinoDoylestown, PAM6201500030018
Colm QuinnLambertville, NJM5900000001515
Jim MazeNew Hope, PAM601101373014*
Ryan GoldblumLansdale, PAM470502051013*